Accomplishments

Tony Sanneh 1990 U19 National Championship Team, 1996, 1997 DC United MLS champions, US National Team
Amos Magee 1990 U19 National Championship Team
Manuel Lagos 1992 US Olympic team
Gerard Lagos 1989 U20 US national team
Dustin Branan 1999 ODP All American, 1999 U18 US National Team
Jena Kluegel 1999 U20 US National Team
Todd Wilson 1995 Wisconsin NCAA Men’s Soccer National Champions
Holly Manthei 1995 US National Team
Manuel Lagos 1994 USISL Player of the Year
Ellie Foster 1994 U20 US National Team
Carmie Landeen 1994 Soccer America’s All Freshman Team
Leo Cullen 1993 Parade Magazine High School Player of the Year
2012 1 State Cup Championship (19BTO), 1 Summer State Championship (17GC1), 3 Summer League Championships (17GC1, 15BC3, 16BC3)
2011 1 State Cup Championship (18BPR), 5 Summer League Championships (16BC1, 19BC1, 16BC2, 15GC2, 11GC3)
2010 7 Summer League Championships (18BPR, 17BPR, 17BC1, 15BC3, 13BC1, 12BC1, 12BC3), 2 Fall League Championships (14GC2, 11BC2)
2009 1 Summer State Championship (14GC2), 3 Summer League Championships (16BPR, 14GC2, 15GC3)
2008 7 Summer League Championships (15BPR, 11BC3, 15BC1, 15GC1, 14BC1, 14BC3, 12BC1)
2007 1 Summer State Championship (13BC1), 1 Fall League Championship (11BC304), 1 Fall Festival Championship (U12BC1), 8 Summer League Championships (15GC1, 12BC1, 12BC2, 13BC1A, 13BC3, 14BC2, 19BC1, 19BC2)
2006 1 State Championship, 1 team qualified for Regionals
2005 2 State Championships 1 team qualified for Regionals
2004 1 State Championship
2003 3 State Championships, 1 team qualified for Regionals
2002 2 State Championships, 3 teams qualified for Regionals
2001 3 State Championships, 4 teams qualified for Regionals
2000 2 teams qualified for Regionals
1999 4 State Championships, 5 teams qualified for Regionals
1998 6 State Championships, 4 teams qualified for Regionals
1997 2 State Championships, 4 teams qualified for Regionals
1996 2 State Championships, 1 team qualified for Regionals
1995 2 State Championships, 2 teams qualified for Regionals
1994 3 State Championships, 2 teams qualified for Regionals
1993 4 State Championships, 1 team qualified for Regionals
1992 3 State Championships, U17B Region II Champions
1991 1 State Championship, 2 teams qualified for Regionals
1990 1 State Championship, 1 team qualified for Regionals, U19B McGuire Cup National Champions
2013 U13BC1 Summer State Tournament Runners Up, promoted to Premier
2013 U15BC1 Summer State Tournament Champions, promoted to Premier
2013 MYSA Summer League Champions (U3BC1, U13GC3, U15BC1, U15BC3, U17GC1)
2012 BHK U17GC1 Summer State Tournament Champions, promoted to MYSA Premier
2012 BHK U19B State Cup Champions
2012 BHK U17GC1 Las Vegas Mayor’s Cup Champions
2012 U11BC1 & U15BPR MYSA Outstanding Ambassadors of Teams Honoring Sportsmanship (OATHS) award
2012 U11GC301 East National District Play-off Champions
2012 U13BC1 Burnsville Fire Champions
2012 U14GC1 PSA Minnesota Classic Champions
2012 U13BC1 Apple Valley Invitational Champions
2011 U19BC1 MYSA State League Champions
2011 U19BC1 Blaine Breakout Champions
2011 U19BC1 Coon Rapids Invitational Champions
2011 U15BC1 Burnsville Fire Cup Champions
2011 U14GC2 Lake Superior Open Champions
2011 U11GC3 Woodbury Classic Champions
2011 U16BC1 A Flight Walmart Cup Champions
2011 U15GC2 Walmart Cup Champions
2011 U11BC2 Woodbury Summer Classic Champions
2011 U13BC1 Hudson Border Battle Champions
2011 U18BPR State Cup Champions
2011 U15GC2 River Falls Invitational Champions
2011 U15GC2 Cottage Grove Running with the Wolves Champions
2010 U14GC2 & U11BC2 East District Fall League Champions
2010 U18BPR and 17BPR (for the 3rd consecutive year) Summer Premier League Champions
2010 MYSA Summer League Champions (U17BC1, U15BC3, U13BC1, U12BC1, U12BC3)
2010 U14BC1 District and Regional Champions
2010 U12BC1 Upper Midwest Soccer Classic Champions, Neehah, WI
2010 U17BC1 Burnsville FireCup Champions
2010 U13BC2 Internationals Father Hennepin Cup Champions
2010 U14BC1 Hudson Border Battle Champions
2010 U14BC1 Minnesota State Cup Fair Play Award
2010 U17BC1 Woodbury Classic Champions
2010 U13BC2 Blaine Break Out Champions
2010 U19BC1 Blaine Spring Cup Champions
2010 U15BC1 Puma Champions Cup Champions, Rockford, IL
2009 U13GC2 finish second in district and move to U14GC1 next year.
2009 U16BPR Premier League Champions
2009 U14GC2 & U15GC3 East District Champions
2009 U11BC3 & U12BC1 Woodbury Summer Classic Champions
2009 U13GC2 Apple Valley Champions
2009 U15GC3 & U16BC1 Blaine Break Out Champions
2008 U12BC2 East Division Fall League Champions
2008 U16GPR Danish Soccer Festival Champions, Copenhagen
2008 U16BPR Danish Soccer Festival Semi-Finalist, Copenhagen
2008 U10GY201 MYSA Outstanding Ambassadors of Teams Honoring Sportsmanship (OATHS) award
2008 East District Champions (U11BC3, U15BC1, U15GC1, U14BC1, U14BC3, U12BC1)
2008 U12BC1 Wal-Mart All American Cup Champions
2008 U15BC1 Apple Valley Invitational Champions
2008 U14BC1 Dakota Rev Tournament Champions